Poradnik
stosowania materiałów samoprzylepnych

Taśmy samoprzylepne

ZASTOSOWANIE materiałów samoprzylepnych

Materiały samoprzylepne można stosować na różnego rodzaju powierzchnie, gładkie jak i chropowate. Klejenie powinno odbywać się w temperaturze zbliżonej do pokojowej, na czyste i odtłuszczone powierzchnie. Klej aktywuje się poprzez docisk (ok. 1,25 kg/cm ²) i w zależności od rodzaju mieszanki, uzyskuje pełną siłę natychmiast (kleje kauczukowe i silikonowe, zbrojone siatką) lub po upływie kilku godzin (kleje akrylowe permanentne). Podczas klejenia należy unikać dużych obciążeń punktowych.

Skuteczność klejenia można łatwo przewidzieć w przypadku klejenia takich materiałów jak metal, aluminium, szkło, ceramika, kamień, drewno, określone tworzywa sztuczne. W przypadku powierzchni lakierowanych, malowanych proszkowo, gumy, polipropylenu i polietylenu, klejenie należy poprzedzić testami - do tych powierzchni stosuje się spcjelne mieszanki klejowe z oznaczenie "LSE" (niskie napięcia powierzchniowe).

Przechowywanie materiałów samoprzylepnych i taśm klejących

Materiały samoprzylepne i taśmy klejące powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych i UV, przy wilgotności powietrza na poziomie ok. 50-60%, nie dłużej niż 12 miesięcy od daty dostawy. Zimą, przy okazji dostawy, zaleca się umieszczenie taśm w warunkach pokojowych na 24h przed użyciem.

Przygotowanie powierzchni do klejenia

Materiały samoprzylepne należy aplikować (przyklejać) na odtłuszczone, czyste i suche powierzchnie w temperaturze najbardziej zbliżonej do pokojowej (wyjątkiem są taśmy dwustronne do aplikacji w chłodniach przy -20°C). Zarówno powierzchnia jak i materiał samoprzylepny powinny mieć zbliżoną do siebie temperaturę.