Maskowanie

Folia do zabezpieczenia profili pcv i aluminium

Pistolet do taśmy samoprzylepnej

Przeprowadzanie prac malarskich lub lakierniczych wymaga stosowania odpowiednich narzędzi i materiałów, bez których uzyskanie satysfakcjonującego efektu końcowego byłoby niemożliwe. Jednym z takich niezbędnych rozwiązań jest taśma maskująca, która pozwala na odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie powierzchni. Sprawdza się nie tylko podczas prac malarskich i dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem użytkowników, podczas produkcj, magazynowania i transportu profili, kątowników, listew czy blatów, gdzie  pojawia się potrzeba zabezpieczenie powierzchni przed zarysowaniem czy zabrudzenie.

Taśmy samoprzylepne do oklejania profili

Taśmy maskujące są produktami, które nakleja się na różnych powierzchniach i które nie pozostawiają na nich jakichkolwiek śladów. Najczęściej stosuje się je podczas wspomnianych prac malarskich, ponieważ pozwalają na precyzyjne wykończenie ścian czy sufitów i jednoczesne zabezpieczenie powierzchni przed zabrudzeniem farbą oraz mało estetycznym efektem końcowym. Z tego też względu wykorzystuje się je również w pracach lakierniczych.

To jednak nie wszystko. Ze względu na różnorodność dostępnych taśm ochronnych możliwe jest stosowanie ich również podczas magazynowania czy transportu, znakowania kolorami (np. partii towarów), wyznaczania ciągów komunikacyjnych czy oklejania różnego rodzaju przedmiotów i tym samych zabezpieczania ich przed czynnikami zewnętrznymi. Doskonale przylegają do powierzchni, są bardzo proste w montażu i odklejaniu, a co najważniejsze – jak wspomnieliśmy wcześniej – nie pozostawiają śladów po kleju na powierzchniach, na których są stosowane. 

Warto również zwrócić uwagę na właściwości i parametry taśm maskujących. Zwykle są one wykonywane z takich materiałów, które zapewniają im dużą odporność na rozerwania, działanie wody i innych czynników zewnętrznych, a także promieni UV. Mogą również być odporne na różnego rodzaju chemikalia, a nawet elektryczność, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie – zarówno w profesjonalnych pracach, jak i użytkowaniu domowym. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając taśmy zabezpieczające?

Aby dobrać folię i klej właściwy, należy określi rodzaj klejonej powierzchni, warunki oraz czas naklejenia. Od rodzaju i struktury powierzchni, zależy to, czy klej będzie trzymał właściwie, ważny też jest czas ekspozycji - najtańcze folie ochronne wytrzymują maksymalnie 3 miesiące, po tym okresie klej zaczyna zostawiać ślady. Folie z górnej półki jakościowe,  mo wytrzymać przez wiele miesiący na powierzchni, nie zostawiając śladów po zdjęciu folii.   

Taśmy malarskie i ochronne to temat niezwykle szeroki, ponieważ ich ogromna różnorodność sprawia, że każdy użytkownik może postawić na rozwiązanie w stu procentach dostosowane do własnych potrzeb. Wybierając odpowiedni produkt, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana taśma maskująca. W ofercie Mierzejewski znajdziesz między innymi: 

  • taśmy maskujące papierowe, które są niezwykle popularne i stosowane w pracach malarskich oraz lakierniczych – są łatwe w przyklejaniu i odklejaniu, skutecznie chronią powierzchnię i możesz zakupić je w atrakcyjnych cenach;
  • taśmy maskujące PCV, które są bardziej wytrzymałe od tych papierowych i dlatego sprawdzają się w pracach budowlanych, również w trudniejszych warunkach – mogą służyć np. do maskowania ram okiennych;
  • taśmy maskujące winylowe, odporne na ścieranie, oleje i smary, dzięki czemu sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach przemysłowych;
  • taśmy maskujące poliestrowe o doskonałych parametrach wytrzymałościowych, które mogą służyć do znakowania i wyznaczania ciągów komunikacyjnych w obiektach przemysłowych i nie tylko. 

Najważniejsze czynniki do określenia przy doborze folii:

  • struktura powierzchni - może być chropowata, strukturalna, matowa lub gładka
  • rodzaj materiału - może to być blacha ocynkowana, aluminium, PCV, laminat lub lakier
  • pokrycie powierzchni - może być malowana proszkowo, lakierowana na gładko, pokryta laminatem (w przypadku płyt meblowych) 

Wybierając taśmę maskującą, warto również zwrócić uwagę na rodzaj kleju. Zwykle w ich przypadku stosuje się kleje akrylowe, które można usunąć nawet po kilku dniach od przyklejenia bez obawy o to, że pozostawią jakiekolwiek ślady na powierzchni. 

Alternatywą są taśmy z klejem kauczukowym, które są odporne na rozpuszczalniki, ale szybciej się starzeją, dlatego warto usuwać je możliwie jak najszybciej. Warto zwrócić uwagę również na to, czy produkt przeznaczony jest do naklejania na suchą, czy mokrą farbę albo czy jest przeznaczona wyłącznie do płaskich powierzchni, czy również do krzywizn. 

Pamiętaj też, że niezależnie od rodzaju zakupionego produktu ściągnięcie taśmy powinno odbywać się wtedy gdy farba podeschnie! Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy Mierzejewski i wyboru tych rozwiązań, które okażą się idealne do wykonywanych na co dzień zadań. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z zakupem taśmy maskującej, warto skorzystać z pomocy naszego specjalisty. 

Taśmy i folie zabezpieczające do profili, frontów meblowych, okien

Pianki do zabezpieczania i ochrony

Pomocne podczas transportu, może być stosowanie pianek ochronnych lub filcu, które doskonale amortyzują i chronią komponenty przed uszkodzeniem. 

Pianka zabezpieczająca

Autor

Logo firmy MIERZEJEWSKI

Mierzejewski

W branży konwertingu materiałów technicznych samoprzylepnych od 1991 roku. Od 2001 roku pod własną marką rodzinną MIERZEJEWSKI Materiały Samoprzylepne

Scroll to Top